Koža lica kao ogledalo zdravlja
05/10/2020Njega kože nakon ljetnih mjeseci
Nakon godišnjih odmora, koje najčešće provedemo uz more, koža je, gotovo neizbježno, suha i osjetljivija. Bezbrižnost koju nam donosi ljeto ponekad može imati nepovoljne učinke na kožu. Stoga je važno pobrinuti se da joj, odabirom pravilnih proizvoda za njegu, nadokandimo potrebnu vlagu i lipide.
Naš savjet će uvijek biti prirodna kozmetika biljnog porijekla, prilagođena tipu i trenutnom stanju kože, a u nastavku izdvajamo top proizvode za njegu kože nakon ljeta.
1. Njega kože hidrolatima
Cvjetne vodice su izvor osvježenja i hidratacije. Možete ih koristiti na dnevnoj bazi, u obliku tonika, a koža će dobiti najviše ako raspršivaćem pošpricate kožu i ostavite da se osuši bez brisanja.
Hidrolat rimske kamilice se često koristi kod njege novorođenčadi, protuupalnog je djelovanja, umiruje nadraženost i osipe. Paprena metvica hladi i povoljno djeluje na crvenilo i alergijske reakcije.
Geranij je odličan ovlaživač, i čest izbor njege kod kuperoze i rozacee.
S lavandom nemožete pogriješiti, djeluje regenerativno, pomaže kod uboda insekata, smiruje i idealan je osvježivač.
Hidrolat ruže je odličan za njegu zrele i dehidrirane kože pa je time također dobar izbor za nadokandu vlage.
2. Njega kože biljnim uljima
Savjetujemo da birate isključivo hladno prešana ulja jer je u njima, za razliku od rafiniranih, sačuvano obilje hranjivih tvari.
Ulje avokada koristimo kod njege suhe i dehidrirane kože jer ima snažno regenerativno djelovanje,te je bogato esenijalnim masnim kiselinama.
Brzoupijajuće ulje makadamije idealno je za njegu suhe kože, a često se koristi i za njegu kože oštećene Suncem.
Ulje koštica marelice revitalizira kožu i poboljšava njen tonus, dok macerat nevena ima blagotvorno djelovanje na dermatitise, opekotine, svrbež i upale.
Nezaobilazno ulje kod njege kože nakon sunčanja je i ono pšenićnih klica zbog visokog udijela vitamina E koji je jak atioksidans te sprječava starenje kože.
3. Njega kože maslacima
Kod izrazito suhe kože preporučamo koristiti maslace u kombinaciji s nekim od gore navedenih ulja!
Za njegu nakon Sunca biramo kokosov ili pak shea maslac zbog njihovih sastava i djelovanja na kožu. Dok će kokosov maslac, koji je laganije teksture, lagano hladiti i pružiti osjećaj ugode, shea maslac (karite), nešto intenzivnije i bogatije teksture, intenzivno će nahraniti kožu te je zaštititi od vanjskih utjecaja.
4. Njega kože eteričnim uljima
Iako s eteričnim uljima treba biti oprezan, pravilan odabir i omjer mogu uvelike doprinjeti zdravlju cijelog organizma, pa tako i kože! Eterično ulje je uvijek potrebno razrijediti u biljnom i to u koncentraciji do 3% za njegu lica, odnosno do 10% za njegu tijela.
Eterična ulja biljaka čije hidrolate preporučamo koristiti su odličan odabir, no izdvajamo još neka! Palmarosa vrača koži vlagu, a pogodna je za sve tipove. Gusto ulje sandala umiruje upale i obnavlja suhu i ispucalu kožu, dok je regenerativno ulje stolisnika odličan odabir kod raznih ekcema, dermatitisa, te za dehidriranu kožu.
Navedene proizvode možete kombinirati i tako napraviti vlastitu mješavinu za kućnu njegu. U bočicu s raspršivaćem u jednakom omjeru možete uliti ulje i hidrolat uz par kapi eteričnog ulja i dobit ćete savršen bi-phase spray! Takav je proizvod prije svake upotrebe potrebno dobro promučkati kako bi se faze pomiješale, a ako ga čuvate u hladnjaku, osjećaj na koži će biti poput ugodnog ljetnog povjetarca.
Vaša Sandra