Lijepa i zdrava koža – dali je kozmetika dovoljna?
12/09/2022Prosinac – zima – element vode
17/12/2022Kućna njega – gdje najčešće griješimo?
Kad bi mi rekli da biram što je važnije – odlasci na tretmane lica ili kućna njega, bez imalo razmišljanja bi rekla – kućna njega!
Iako klijentima uvijek savjetujem odlaske kozmetičaru na profesionalne tretmane, oni mali koraci koje radimo svakodnevno u obliku kućne njege su od iznimne važnosti za zdravlje kože. U svom radu i razgovorima s klijentima, često nailazim na kožne nepravilnosti izazvane neadekvatnom upotrebom preparativne kozmetike.
Gdje najčešće griješimo i zašto?
Jedan od glavnih razloga je disbalans u korištenju proizvoda, tj. pretjerana ili nedovoljna dnevna rutina.
Police dućana i drogerija nude zaista široku paletu proizvoda, a često vjerujemo kako su oni “napucanog” sastava bolji. No, krenimo redom!
1. Čišćenje
– preduvjet za zdravu kožu je pravilno čišćenje! Koji god proizvod odabrali (mlijeko, pjenu, gel, uljni čistać…) važno je da ga, nakon što otopi nečistoće s lica, dobro isprete vodom!
Ujutro i navečer? NE! Samo navečer! Zašto?
Bez obzira na godišnje doba, lice je uvijek izloženo vanjskim utjecajima. Dok obavljate svoje dnevne aktivnosti, možda s make-upom, na koži se skupljaju nečistoće iz zraka, a istovremeno žlijezde luče sebum. Navečer je koža prepuna suvišnih nečistoća. Iz tog razloga, temeljito čišćenje je važnije prakticirati navečer nego ujutro! Čista koža će tokom noći nesmetano obavljati svoju funkciju, a ujutro je dovoljno umiti se vodom i/ili tonikom osvježiti lice!
2. Kako često radite piling?
– Neki nikad, neki prečesto, a rijetki pravilno.
Da bi se potpuno obnovila (ovisno o tipu i dobi), koži je potrebno 3-4 tjedna. To je vremenski period koji bi trebao proći između dva tretmana pilingom!
Jedina funkcija pilinga je odstraniti odumrle stanice s površine kože kako bi koža “prodisala” a svi aktivni sastojci iz proizvoda koje koristimo mogli apsorbirati dublje i napraviti “bolji posao”. Sve ostale funkcije pilinga (kao i proizvoda za čišćenje) koje proizvođaći vole navoditi, primjerice “hidratizira kožu”, “hrani”, ” dubinski regenerira”, su samo marketing i ne drže vodu! Zašto?
Proizvodi koji se kratko zadržavaju na koži, tj. oni koje ispiremo, nemogu imati nikakav efekt na dublje slojeve kože. Cilj im je djelovati na samu površinu da bi drugi proizvodi (oni koje ne ispiremo) imali bolji učinak!
3. Masna koža ne podnosi ulje! Ili?
– mišljenje većine je da ulja na masnoj koži pogoduju upalama i aknama! Priznat ću, to je donekle točna informacija, no hajde da uđemo malo u dubinu.
Postoje teška ulja koja zatvaraju pore i imaju komedogeno djelovanje. Takva ulja nisu preporučljiva za nijedan tip kože, iako na suhoj neće napraviti štetu kakvu mogu napraviti na masnoj koži.
Lipidi su sastavni dio svake stanice i kao takvi su nužni za njihovu pravilnu funkciju. Česta greška kod njege masne kože je redukcija lipida izvana – isušujemo kožu na površini kako bi postigli ravnotežu, a stanje se samo pogoršava. Rezultat je masna i dehidrirana koža. Ne izbjegavajte ulja ako imate masnu kožu, no važno je znati što koristiti! Hladno prešana ulja lješnaka ili jojobe su pravi izbor za njegu masne kože!
4. Suhoj koži treba hidratacija
– Kao i svakoj drugoj, suhoj koži treba sve. Mladom, zdravom i fit tijelu trebaju svi nutrijenti za pravilnu funkciju, bez obzira što je zdravo, zar ne? Isto je i s kožom.
Imajte na umu da su i normalna, i masna, i suha i mješovita koža zdrave. Razlikujemo stanja (dehidrirana, osjetljiva, zrela, nečista) kojima je potrebno prilagođavati njegu kako bi postigli najbolje rezultate.
Čest odabir osoba sa suhom kožom su ultrahidratantne kreme koje koži “vraćaju vlagu”. Kako je suha koža često tanka i osjetljiva, potrebno je jačati njenu hidrolipidnu barijeru, a sam naziv govori da se radi o barijeri vlage i lipida. Uljni serumi mogu biti pravi spas za kožu, a neka od najboljih ulja su argan, avokado, makadamija, divlja ruža.
5. Redoslijed korištenja proizvoda
– Kad u čašu vode kapnete ulje, ono pliva na površini, zar ne?
Neka vam to bude vodilja kad birate redoslijed korištenja svojih proizvoda za njegu. Ulje na površinu! Da pojasnim na dva primjera:
1. U svojoj dnevnoj rutini koristite:
– hijaluronski serum
– kremu za područje oko očiju
– dnevnu kremu.
Svaka krema je spoj masne i vodene faze, dok hijaluronski serum to ne mora biti. U ovom primjeru bi najprije na čistu kožu nanijeli serum, pa kremu za područje oko očiju, pa dnevnu kremu.
2. U svojoj rutini koristite:
– bogati uljni serum
– hidratantnu kremu.
Ukoliko ovu kombinaciju koristite zajedno, najprije nanesite kremu, pa nakon nekoliko minuta serum.
6. Vjernost jednom proizvodu
– Napokon ste pronašli savršenu kremu i ostajete joj vjerni mjesecima, možda i godinama. Zašto to nije dobro?
Pa, mijenjamo se a ta krema ostaje ista. Stanje kože je varijabilno, trebala bi biti i kozmetika. I unutarnji i vanjski utjecaji djeluju na kožu iz dana u dan. Ako ste pronašli brend koji vam odgovara, zadržite ga, pa unutar tog brenda pokušajte nekoliko puta godišnje promijeniti kremu, dodati serum i sl.
Vaša Sandra