Fresh and Green radionica
20/04/2022Kućna njega – gdje najčešće griješimo?
28/10/2022Lijepa i zdrava koža – dali je kozmetika dovoljna?
Od svih grana medicine, u današnje je vrijeme dermatologija vodeća po popularnosti.
Razlog tome je zasigurno činjenica da je koža, kao područje interesa dermatologije, vidljiv organ koji nas “predstavlja” u društvu koje pak, htjeli mi to priznati ili ne, (pre) veliku pažnju poklanja estetici – onome što je vidljivo. Stoga je potpuno opravdano da je lijepa i zdrava koža težnja svih nas.
Cjelovit pristup uvijek daje najbolje rezultate. I njezi kože treba pristupiti na taj način, pogotovo ako su prisutni kožni problemi. Kao što brinemo o tijelu izvana (osobnom higijenom i kozmetikom), potrebno je djelovati i iznutra (unosom tekućine i nutrijenata).
Kvalitetan kozmetički proizvod može doprinijeti lijepom i zdravom izgledu kože. No da bi željeni rezultat bio dugotrajan i „održiv“, samo njega kože izvana neće biti dovoljna. Sve što jedemo, unos tekućine, naše emotivno stanje, promjena godišnjih doba, pa čak i podneblje u kojem živimo i čistoća zraka… sve će, u obliku raznih promjena biti vidljivo na koži.
Njega kože iznutra
Kojem god stručnjaku se obratili za savjet vezan za kožu (dermatologu ili kozmetičaru), većina će vam dati brojne vezane za kozmetičke proizvode – njegu izvana. Najveći domet savjeta za “unutarnju njegu” je onaj “promijenite prehranu” ili “pijte više vode”, no ciljane proizvode za ciljane rezultate će vam malo tko dati. A baš je ta njega iznutra podjednako važna kao ona izvana, ako ne i važnija. Biljke koje koristimo za unutarnju njegu možemo svrstati u dvije kategorije – biljke koje čiste organizam i biljna ulja koja hrane.
BILJKE ČISTAĆI
Kao što tuširamo tijelo izvana, ponekad je potrebno i iznutra isprati nečistoće i nakupljene toksine i time omogućiti stanicama da “prodišu”. Kure čišćenja se mogu raditi nekoliko puta godišnje, iako je ona proljetna, na samom početku buđenja prirode nakon zime, najznačajnija. Tad se i tijelo “budi iz zimskog sna”, aktivniji smo, a potreba za laganom hranom i svježim namirnicama je veća. Obično se radi o kurama u trajanju od 3-4 tjedna. Pravi odabir u tom procesu detoksikacije su čičak, divlja maćuhica i kopriva.
Čičak (arctium lappa)
Ljekoviti dio biljke je korijen, koji ima pozitivno djelovanje na jetru te pospješuje lučenje žuči. Koristan je za osobe s problematičnom, masnom i mješovitom kožom sklonom aknama i upalama, kao i za osobe sa seboroičnim dermatitisom. Uz nekoliko različitih pripravaka dostupnih na tržištu (tinktura, SIPF, EPS), dekokt
je, možda zbog cijene, najprihvatljiviji. Preporuka je piti 2-3 šalice dnevno, pola sata prije jela.
Divlja maćuhica (viola tricolor)
Pri odabiru je važno paziti da se ne zamijeni sa ukrasnom. Ljekovita zelen u cvatu divlje maćuhice je sličnog djelovanja kao čičak, a nekima čak i prihvatljivija zbog blagog okusa. Koristi se infuz, 2-3 šalice dnevno.
Kopriva (urtica dioica)
U ljekovite svrhe koristi se list. Djeluje povoljno na rad bubrega, a samim time pročišćava i kožu. Diuretik je, a ponekad se koristi i kao pomoć pri mršavljenju. Preporuča se i osobama sklonim anemiji zbog velike količine željeza koju sadrži. Infuz se pije kao i gore navedeni – 2-3 šalice dnevno tokom 3 tjedna.
BILJNA ULJA KAO HRANA ZA KOŽU
Teorija da su ulja u prehrani glavni krivci prekomjerne tjelesne težine, srećom, polako blijedi. Kao bogat izvor hranjivih tvari i energije, ulja su neophodna za pravilnu funkciju organizma, pa tako i kože. No, da bi u potpunosti iskoristili sve što nam ulja pružaju, nužno je da koristimo isključivo nerafinirana, tj. hladno tiještena ulja.
Što to znači?
Proces vrućeg tiještenja, iako isplativiji jer donosi veći prinos ulja, uništava mnoge vrijedne nutrijente. Takva ulja su često prihvatljiva u komercijalnoj upotrebi jer su jeftinija i lako “prilagodljiva”. Nemaju boju ni miris, ali nutritivnim sastavom izrazito siromašna, te kao takva nemaju terapeutski učinak.
Hladnim tiještenjem, s druge strane, čuvamo hranjive tvari, no ulja zadržavaju i intenzivniji miris/okus, boju, a često su gušća od rafiniranih. Iako se mnoga ulja koja koristimo u kozmetici mogu konzumirati i oralno, izdvajam dva koja su svojim djelovanjem poput superhrane za kožu! Za razliku od kura čišćenja koja najčešće traju nekoliko tjedana, ulja se mogu konzumirati duži vremenski period, a tek nakon nekoliko mjeseci korištenja pokazuju svoj učinak.
Noćurak (Oenothera biennis)
Ulje noćurka je, zbog y-linolenske kiseline u svom sastavu, pravi lijek za kožu, a koristiti se izvana (u kozmetičkim pripravcima) i iznutra (oralno u obliku kapsula ili samostalno). Dok je izvana pogodno za njegu suhe kože sklone upalama, iznutra je nezamjenjivo u liječenju akni, dermatitisa, psorijaze i ostalih kožnih oboljenja.
Boražina (Borago officinalis)
Kao i noćurak, korisno za njegu kože putem kozmetičkih proizvoda i oralno, a u prosjeku sadrži duplo više y-linolenske kiseline od noćurka. Često se koristi i kod bolnih menstruacija, menopauzalnih tegoba, te reumatoidnog artritisa.
Želja gotovo svakog čovjeka je dugotrajan mladolik i svjež izgled. Vodeći se time, ponekad posežemo za raznim metodama površinskog uljepšavanja, zanemarujući ono što bi trebao biti prioritet – zdravlje. Uz jetru i bubrege, koža je jedan od organa za izlučivanje toksina iz organizma. Znajući to, ne čudi činjenica da je tokom cijelog života podložna raznim promjenama. Ciljanim korištenjem biljaka/biljnih pripravaka, u obliku liječenja, prevencije ili održavanja zdravlja, organizam možemo dovesti u stanje ravnoteže, a rezultat toga je, između ostalog, lijepa i zdrava koža.
Vaša Sandra