Njega usana tokom hladnih dana
20/11/2020Znate li zaista kakav tip kože imate?
26/01/2022
TEHNIKE DISANJA KAO ELIKSIR MLADOSTI
Biste li mi vjerovali kad bi vam rekla da većina nas zapravo uopće ne diše? Koliko god smiješno zvučalo, iskoristiti puni potencijal daha je vještina koja se uči (ponekad) godinama!
Plitak dah, onaj nesvijesni koji nam je svima urođen, esencijalan je za preživljavanje. No što se događa kad ga osvijestimo, produbimo, naučimo kontrolirati? Tehnike disanja, koje u yogi nazivamo pranayamama, močan su alat u očuvanju zdravlja i mladolikog izgleda, a već par minuta prakse dnevno čini znatnu razliku.
Lista benefita koje pranayame imaju na organizam je prilično impresivna, a neki od njih su:
- Bolji san
- Smanjenje razine stresa
- Održavanje vitalnosti organa
- Pomoć kod opskrbe stanica nutrijentima – mladolik izgled
- Poboljšava funkciju mozga – bolja koncentracija
- Snižava krvni tlak
- Povećava kapacitet pluća i omogućava njihovu bolju funkciju
Iako postoji cijela paleta različtih pranayama za različite namjene ( dinamične, aktivirajuće pranayame koje bude energiju, nježne, meditativne koje umiruju, pročišćavajuće i dr.), ako ste tek počeli učiti o disanju, savjetujem da krenete sa jednostavnim disanjem uz brojanje.
Jednostavna tehnika koju možete prakticirati svakodnevno
Prirodno, udah nam je uvijek nešto kraći od izdaha, pa je i brojanje potrebno prilagoditi tome.
Dok traje udah, brojite do 4, a dok traje izdah, do 6. Postepeno, ako vam odgovara, možete produbiti udah na 6 / 8, izdah na 8 /10, a kod malo naprednijih, između udaha i izdaha možete zadržati dah u trajanju koliko je trajao udah (ako ste brojali do 6 tokom udaha, zadržite dah do 6, a izdah neka traje do 8). Dužinu prilagodite svojim mogućnostima, no neka svakako tokom brojanja udah i izdah budu potpuni. Brzinu brojanja mjerimo u sekundama. Neka i udah i izdah teku kroz nos.
Ovu tehniku možete primjeniti i na tzv. naizmjenično nosno disanje. Jedina razlika će biti ta što će udah i izdah uvijek teči samo kroz jednu nosnicu dok će druga biti zatvorena.
U praksi, palcem desne ruke zatvaramo desnu nosnicu kako bi udahnuli na lijevu, pa prstenjakom ili malim prstom iste ruke zatvaramo lijevu nosnicu kako bi izdahnuli na desnu. Udah je opet na desnu, a izdah na lijevu što čini „jedan puni krug“ ove pranayame (udah lijeva, izdah desna – udah desna, izdah lijeva).
Svijesno disanje pokušajte uvrstiti u dio osobne higijene – ujutro i navečer izdvojite par minuta kako bi u miru prodisali i napunili tijelo novom energijom. Promjenu ćete osjetiti vrlo brzo, a vašu svježinu će primjetiti i svi oko vas!
Vaša Sandra